Czysta pościel to gwarancja zdrowia. Bywa, że w nocy pocimy się za sprawą na przykład złego samopoczucia, nieodpowiedniej piżamy, pościeli lub kołdry, zbyt wysokiej temperatury w sypialni, powody mogą być różne. W pościeli oprócz potu jest także złuszczony naskórek i to one właśnie są powodem pojawienia się grzybów, bakterii i roztoczy w naszym łóżku.

Pościel siedliskiem dla bakterii i grzybów

Pot i ludzki naskórek jest pożywką dla wielu grzybów oraz bakterii, pochodzących z naszego ciała, które mają skłonność do bardzo szybkiego rozmnażania się. Najczęściej ich siedzibą są usta, pachy, skóra. Pożywką dla bakterii może być również sierść naszego pupila. To one właśnie są przyczyną chorób i reakcji alergicznych. Ciepłe łóżko to doskonałe środowisko dla grzybów z rodzaju Aspergillus. Dodatkowo ich rozwojowi sprzyja pot, przenikający z naszego ciała poprzez piżamę do pościeli.

Grzyby uwielbiają ciepłe i wilgotne środowisko. Są one szczególnie niebezpieczne dla osób chorujących na astmę, ponieważ mogą być przyczyną infekcji płuc, uciążliwego kaszlu i trudności w oddychaniu. Jeśli nie będziemy prać i wietrzyć pościeli mamy gwarancję pojawienia się w niej roztoczy, czyli małych pajęczaków, niewidocznych dla naszych oczu. Mogą być one przyczyną reakcji alergicznych, astmy i infekcji skórnych, kataru, kaszlu, zapalenia zatok oraz spojówek Ich pokarmem jest nasz złuszczony naskórek i pot. Szczególnie niebezpieczne są odchody roztoczy, zawierające guaninę, która jest silnym alergenem. Alergicy wobec tego decydują się na zakup kołder antyalergicznych, których włókna skutecznie uniemożliwiają rozwój roztoczy, podobnie jak możliwość prania kołder w wysokich temperaturach.

Jeszcze jednym nieproszonym gościem w naszym domu, a szczególnie w pościeli i materacu są pluskwy. Sygnałem, że się pojawiły są ich odchody w postaci ciemnych kropek o nieprzyjemnym zapachu. Dbanie o higienę jest absolutną koniecznością.

jak prać pościel

Wymiana pościeli, jej wietrzenie, odkurzanie materaca daje nam gwarancję zachowania zdrowia, ponieważ zarówno bakterie, grzyby, roztocza i pluskwy sprzyjają chorobom i alergiom. Gwarancją ich pozbycia się z pościeli jest jej częste pranie i wietrzenie.

Jak często prać pościel?

Jedynym i skutecznym sposobem usunięcia z pościeli bakterii, grzybów i roztoczy jest częsta jej wymiana. Jeśli nie będziemy tego robić systematycznie i stosunkowo często, stwarzamy niesprzyjające naszemu zdrowiu środowisko. Naukowcy wskazują, że nawet sen w brudnej pościeli przez dwa tygodnie może spowodować reakcję ze strony układu oddechowego w postaci kichania, kaszlu, bólu gardła, jak również reakcji alergicznej i ataku astmy.

Pranie pościeli powinno się odbywać z częstotliwością co najmniej dwu tygodni, a eksperci sugerują jej wymianę nawet co tydzień, o czym powinni pamiętać przede wszystkim alergicy. Pranie jej powinno odbywać się w temperaturze 60 stopni Celsjusza, gdyż tylko taka temperatura zagwarantuje likwidację roztoczy.

Jeśli mamy pościel, której nie powinno się prać w wysokich temperaturach, to dobrym rozwiązaniem jest prasowanie gorącym żelazkiem dla skutecznego pozbycia się roztoczy pozostałych jeszcze po praniu. Poza tym można pościel poddawać zamrażaniu – warto więc korzystać z zimnych dni i wietrzyć pościel oraz kołdry i poduszki na zewnątrz.

Aby skutecznie wyprać pościel i pozbyć się bakterii, roztoczy i grzybów nie należy przeładowywać pralki. Ważny jest także odpowiedni program, który 
pozwoli skutecznie doprać pościel w odpowiedniej temperaturze od 40 do 60 stopni Celsjusza. Jeśli jest taka możliwość, to najlepiej suszyć ją na powietrzu, w słońcu.

Wietrzenie pościeli

Oprócz systematycznego prania pościel należy również wietrzyć na świeżym powietrzu w dniu słonecznym lub mroźnym, ponieważ wysoka temperatura i bardzo niska zabija roztocza. Korzyści z częstego zmieniania pościeli są nie do przecenienia. Warto wobec tego podjąć trud cotygodniowej jej wymiany dla dobra naszego organizmu.