Dobry papier to podstawa każdego obrazu, rysunku, szkicu czy kaligrafii, bez której trudno wyobrazić sobie profesjonalnie wykonane dzieło. Papier powinien zostać dopasowany do techniki malarstwa i stosowanych w niej materiałów – zbyt cienki, zbyt gruby, zbyt gładki lub zbyt szorstki może szybko stać się największą przeszkodą i utrudnieniem. Inny będzie więc papier do malarstwa olejnego, inny do rysunku i szkicu, a jeszcze inny do farb akwarelowych, pasteli czy węgla. Czym kierować się podczas wyboru papieru do malarstwa akwarelowego i co oferują dziś marki dostępne w profesjonalnych sklepach malarskich?

Angielska jakość akwareli z papierami St Cuthberts Mill

Papiery akwarelowe Saunders Waterford

Arkusze i bloki dostępne w kolekcji Saunders Waterford to dziś jedne z najbardziej popularnych, wysokiej jakości papierów akwarelowych produkowanych w 100% z bawełny. Powstająca we współpracy z Royal Watercolour Society’s seria to dzieło doskonale znanej na rynku malarskim marki St Cuthberts Mill. Papiery Saunders Waterford to papiery bawełniane, a więc doskonałe do pracy z akwarelą, a przy tym tłoczone z udziałem węglanu wapnia, co czyni z nich papiery niezwykle trwałe i doskonałe dla prac archiwalnych. Struktura powierzchni papierów powstaje tu dzięki zastosowaniu filcu bawełnianego powlekanego naturalną żelatyną, co nie tylko wzmacnia strukturę na wypadek ścierania, ale też zabezpiecza ją przed różnorodnymi uszkodzeniami mechanicznymi.

Papiery Bockingford

Produkowane w tradycyjny sposób na maszynie cylindrycznej w St Cuthberts Mill papiery akwarelowe Bockingford to kolejny przykład niewiarygodnej jakości, która przekłada się na łatwość i estetykę całej pracy. Zastosowany tu, podobnie jak w przypadku Saunders Waterford filc bawełniany nadaje arkuszom wyjątkową fakturę, a włókna celulozowe pozwalają idealnie wyeksponować wyrazistość kolorów akwareli. Bockingford to zdecydowanie papier zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów, którzy oczekują od swojego podkładu wysokiej wytrzymałości i dużej odporności na ścieranie.

Papiery akwarelowe AECHES Aquarelle

AECHES Aquarelle to klasyczny, produkowany na prasach cylindrycznych papier akwarelowy o regularnej fakturze i niezwykłej wytrzymałości. Wykorzystane do jego produkcji włókna bawełniane są dzięki prasie rozkładane równomiernie, co w efekcie tworzy stabilną strukturę odporną na odkształcenia i przemoczenie. To właśnie dzięki bawełnie papier akwarelowy ARCHES może wchłonąć znacznie większą ilość wody niż tradycyjne papiery celulozowe, nie wymagając przy tym ścierania jej nadmiaru. Z tego też powodu ryzyko rozlewania się farby czy nierównomiernego  jej rozłożenia jest tu naprawdę niskie, a sam papier, choć zdecydowanie należy do droższych gatunków, z powodzeniem sprawdzi się także u początkujących akwarelistów.

Papiery Winsor&Newton

 Winsor&Newton Professional Water Colour Paper Kolejny przedstawiciel angielskiej jakości opartej na tradycyjnej prasie cylindrycznej to tłoczone na zimno papiery Winsor&Newton Professional Water Colour Paper dostępne w różnych gramaturach i trzech wersjach faktury: CP (cold ressed) – średnio ziarnista faktura, HP (hot pressed) – gładki i RGH (rought) – szorstki. Wszystkie papiery W&N posiadają trwałość archiwalną, są naturalnie białe i wykonane w 100% z bawełny, nie wymagając dzięki temu żadnych wybielaczy. Dzięki unikalnej konstrukcji papiery PWC (Professional Water Colour) są doskonałe do wszystkich mokrych technik malarstwa, przy czym najlepiej sprawdzają się oczywiście z akwarelą.

Papiery akwarelowe Fabriano Artistico

Ostatnim wśród najpopularniejszych, wysokiej jakości papierów akwarelowych jest artystyczny papier Fabriano Artistico produkowany na maszynie bębnowej, a więc inaczej niż wszystkie wymienione poprzednio gatunki. Papier został wykonany w 100% z bawełny i bez użycia kwasów, dzięki czemu jest odporny na procesy starzenia się i doskonale sprawdza się w pracach archiwalnych. Papier zdobiony jest znakiem wodnym, co pozwala na jego łatwą identyfikację wśród tak licznej konkurencji. Dzięki swojej trwałości z powodzeniem sprawdzi się w mokrych technikach artystycznych, a więc nie tylko w akwareli, ale też temperze, węglu, pastelach czy rysunku za pomocą kredek woskowych. Co ciekawe, papier Fabriano Artistico można z powodzeniem wykorzystać także do druku artystycznego, gdzie mokre tusze nie powinny w żaden sposób uszkodzić jego konstrukcji i trwałości.

Wybór odpowiedniego papieru to zdecydowanie sztuka wymagająca wyczucia własnych potrzeb i wymagań względem malarstwa. Akwarela jest pod tym względem prawdopodobnie najtrudniejsza, jako że przez zastosowanie dużych ilości wody wiele gatunków papieru po prostu się przy niej rozpada. Wymienione papiery specjalistyczne nie powinny mieć z nią jednak najmniejszego problemu, dzięki czemu stały się tak szeroko popularne wśród wielu plastyków.