Twoja biżuteria to nie tylko piękne dodatki do strojów, ale także zaklęte w metalu wspomnienia i uczucia.

Często sama jej sentymentalna wartość sprawia, że chciałabyś, by zachowała swoje właściwości na lata. Ten artykuł dedykowany jest miłośniczkom wyrobów jubilerskich marki Pandora – dowiesz się z niej wszystkiego, co powinnaś wiedzieć, by Twoja ukochana biżuteria zachowała idealny wygląd.

biżuteria Pandora

Dlaczego srebrna biżuteria matowieje i ciemnieje?

Za ciemnienie srebrnych pierścionków, bransoletek i łańcuszków odpowiedzialne jest chemiczne zjawisko oksydacji. Polega ono na tym, że srebro w kontakcie z powietrzem pokrywa się cienką warstwą swojego tlenku.

Czasami projektanci biżuterii Pandora celowo posługują się oksydacją, by wizualnie postarzyć i jeszcze ciekawiej ozdobić swoje wyroby. Na szczęście, gdy proces ten jest niepożądany, jest też całkowicie odwracalny! Ciemny nalot tlenku srebra można bowiem łatwo usunąć.

Utlenianie srebra może zostać przyspieszone przez słone powietrze, bezpośrednie działanie perfum i lakieru do włosów oraz kwasowy odczyn skóry, jaki charakteryzuje niektóre osoby. 

Jak prawidłowo przechowywać biżuterię?

By możliwie najskuteczniej spowolnić proces oksydacji, srebrną biżuterię przechowuj w zamkniętym woreczku lub szkatułce, która ograniczy jej kontakt z zawartym w powietrzu tlenem. Pilnuj tego, by zamknięte w szkatułce ozdoby nie obijały się o siebie oraz by nie dotykały szorstkich i nierównych powierzchni.

Dzięki temu unikniesz rys, których przecież nie da się zmyć tak jak czarnego nalotu. Uważaj na poliwinylowe torebki plastikowe, które zawierają cząsteczki siarki, więc biżuteria nie powinna być w nich przechowywana.

Pamiętaj, by zdjąć swoje pierścionki przed kąpielą, pływaniem i innymi aktywnościami fizycznymi. Nie powinnaś mieć ich sobie także wtedy, gdy dokonujesz wieczornych zabiegów urodowych, żeby na biżuterii się osadzały się kremy, balsamy do ciała i inne kosmetyki.

Biżuteria nie powinna kłaść się z Tobą do snu ani mieć swojego miejsca w łazience. Uważaj, by Twoje srebro nie przebywało zbyt długo w silnym i bezpośrednim słońcu. Unikaj także wilgoci i bardzo niskich temperatur.

Warto kierować się złotą zasadą, by biżuteria stanowiła ostatnią rzecz, jaką zakładasz na siebie rano i pierwszą, jaką zdejmujesz wieczorem. Gdy zdejmujesz bransoletkę, rozpinaj jej zapięcie zamiast ześlizgiwać ją z dłoni. Eksperci Pandory zalecają także, by raz do roku oddać swoje drogocenności do przeglądu u złotnika lub w markowym salonie.

Przestrzegają również, by biżuterii tej kultowej marki nie poddawać działaniu tradycyjnych środków do czyszczenia srebra, gdyż wiele elementów designu jest na nie zbyt wrażliwe.

jak dbać o biżuterię pandora

Co znajdziesz w zestawie do czyszczenia biżuterii Pandora?

Biżuteria marki Pandora może być frustrująca w czyszczeniu ze względu na skomplikowane wzornictwo i dużą ilość maleńkich detali, w które wnikają kurz i bród. Internautki od dawna dzielą się własnymi sposobami na obmywanie pierścionków i legendarnych charmsów. Jedną z najpopularniejszych metod jest zanurzenie ich w letniej wodzie z niewielką dozą płynu do mycia naczyń.

Żeby jednak domowe zabiegi pielęgnujące biżuterię zawsze przebiegały przyjemnie i łatwo, warto wyposażyć się w zestaw do czyszczenia od Pandory. Ma on bardzo uniwersalne zastosowanie i nada się także do czyszczenia wyrobów z kamieniami, sztucznymi kryształami, emalią oraz perłami. Składa się na niego delikatny preparat czyszczący, elegancka tacka, na której ułożysz biżuterię podczas pracy, miękka szczoteczka i dwustronna ściereczka do polerowania.

Dzięki zawartej w zestawie instrukcji, dowiesz się, na jak długo zamoczyć w preparacie Twoją ulubioną bransoletkę lub wisiorek (przeważnie czas ten wynosi 2 minuty) i jak poprawnie posługiwać się szczoteczką zdolną dotrzeć we wszystkie zakamarki. Jeżeli chcesz, by Twoje ozdoby zawsze olśniewały nienagannym blaskiem, na pewno zaprzyjaźnisz się z dwustronną ściereczką do polerowania.

Posiada ona białą i różową stronę. Biała strona została nasączona dyskretnym środkiem czyszczącym przeznaczonym do pielęgnacji srebra. Różowa strona dedykowana jest metalom platerowanym jak Pandora Rose i Pandora Shine.

Zestaw do czyszczenia biżuterii Pandora dostępny jest do kupienia w sklepach oraz online, np. na stronie internetowej ekokarat.pl./pandora.