urządzenia do mezoterapii

Blizny potrądzikowe, rozstępy, starzenie się skóry – szpecą, odbierają pewność siebie i zawstydzają, m.in., to właśnie z tych powodów warto się ich pozbyć. Kiedy specjalistyczne kremy nie działają, pomoże w tym mezoterapia, czyli zabieg kosmetyczny, który wykonywany regularnie odmładza skórę i przywraca jej dawny blask. Na czym on polega?

Na czym polega mezoterapia?

Ten zabieg polega na podaniu odpowiedniego aktywnego preparatu (w zależności od potrzeb może to być kwas hialuronowy, witaminy, sole mineralne, krzemionka organiczna, aminokwasy), za pomocą igły bądź metodą bezigłową.

Pierwszy sposób jest przeprowadzany w wyłącznie przez lekarza medycyny estetycznej bądź dermatologa, rzadziej przez chirurga czy ortopedę lub przez kosmetologów, ale pod opieką lekarza. Aby uzyskać zadowalające efekty, należy poddać się serii od 3 do 7 zabiegów (ich ilość lekarz dobiera indywidualnie). Efekt jest widoczny już po pierwszym zabiegu, ale należy wykonywać zabiegi przypominające. W ten sposób odmłodzoną skórą można się cieszyć przez długi czas.

Jakie metody mezoterapii wyróżniamy?

Na rynku dostępnych jest kilka typów mezoterapii. Zaliczamy do nich:

  • mezoterapię igłową – polegającą na wprowadzeniu czynnych preparatów w głąb tkanek skórnych za pomocą wielu precyzyjnych wkłuć bardzo cienką igłą. Kiedy igła pokona warstwę naskórka, moc działania składników zwiększa się, przyspieszając działanie podanych substancji aktywnych, a skracając czas oczekiwania na rezultaty. Co więcej, mikronakłucia mają na celu pobudzić skórę do regeneracji i powstawania nowych włókien kolagenowych oraz elastyny. Po zakończonym zabiegu skóra jest bardziej rozświetlona, jędrna i elastyczna, natomiast po zakończonej serii pacjent zauważa wygładzenie i nawilżenie skóry oraz korektę zmarszczek. Ten typ terapii może być stosowany przy użyciu strzykawki, igły czy pistoletu. Zabieg rozpoczyna się z wyprzedzeniem poprzez zastosowanie kremu znieczulającego, a sama procedura trwa około godziny. Tuż po zakończonym zabiegu pacjent może mieć zaczerwienioną oraz siną cerę, lecz ten defekt znika po 2-3 dniach.
  • mezoterapię bezigłową – ten rodzaj zabiegu nadaje się do małych defektów na skórze, ponieważ jest nieinwazyjny. Z tego powodu jest tańszy niż mezoterapia igłowa. Polega na wprowadzeniu preparatu w tkanki skórne za pomocą elektroporacji, czyli urządzeń, które wytwarzają wysokiej częstotliwości prąd elektryczny. W ten sposób na pewien czas błony komórkowe zwiększają swoją przepuszczalność i otwierają się w niej kanały hydrofilowe, dzięki czemu preparat dociera w odpowiednie miejsce. Ten rodzaj zabiegu jest bezbolesny (może być odczuwalne jedynie lekkie mrowienie i pieczenie). Typ zabiegu sprawia, że zmarszczki i kurze łapki spłycają się, stając się mniej widoczne, skóra nawilża się i odżywia, poza tym staje się bardziej jędrna i elastyczna. Aby uzyskać satysfakcjonujący efekt, trzeba wykonać szereg zabiegów (od 5 do 10 powtórzeń).

Różne gabinety mogą dysponować sprzętem zapewniającym także odmienne możliwości. Urządzenia do mezoterapii różnią się między sobą nie tylko typem samego zabiegu, jaki umożliwiają, ale także zakresem podawania preparatów, wpływem na skórę czy jakością uzyskanych efektów.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

Istnieją pewne czynniki, które wykluczają możliwość przeprowadzenia zabiegu. Poniżej znajdują się wybrane z nich:

  • ciąża i okres laktacji,
  • nieunormowana cukrzyca, 
  • alergia na którykolwiek składnik czynny, 
  • skłonności do blizn oraz zwłóknień,
  • choroby autoimmunologiczne i nowotworowe,
  • przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych (heparyny, kwasu acetylosalicylowego, acenokumarolu),
  • opryszczka i inne infekcje bakteryjne i grzybicze skóry, jak również stany zapalne.

Zalecenia przed i po zabiegu

Zanim pacjent do niego przystąpi, musi pamiętać, aby wyeliminować wszystkie przeciwwskazania, a także dwa tygodnie przed zabiegiem zaprzestać używania środków mających na celu obniżenie poziomu krzepliwości krwi. Tuż po nie należy używać szorstkich ręczników, korzystać z podrażniających preparatów kosmetycznych, zwłaszcza tych, posiadających w swoim składzie alkohol, nie stosować masaży i nie spożywać środków odurzających oraz napoi wysokoprocentowych. Do 48 godzin po przeprowadzeniu zabiegu należy unikać promieni słonecznych, używać kremu z filtrem, nie korzystać z basenu, solarium i sauny. 

Mezoterapia może pomóc zatrzymać proces starzenia się skóry oraz odwrócić jego skutki. Młode mamy, które zakończyły karmienie piersią, mogą pozbyć się rozstępów i cellulitu, które często powstają w czasie ciąży. Zabieg jest bezpieczny i bezbolesny, a z tego względu bardzo popularny.