Choć dostęp do książeczek dla dzieci jest dziś większy niż kiedykolwiek, wiele dzieci w dalszym ciągu ma problem z czytaniem i mówieniem nawet w późnym wieku przedszkolnym. Istotną kwestią prawidłowego rozwoju i szansą na zachęcenie dzieci do mówienia stają się więc coraz częściej wizyty u logopedów i korzystnie z profesjonalnych książeczek przeznaczonych do czytania nauki i mówienia. Jedną z popularniejszych tego typu serii jest zestaw „Kocham czytać” autorstwa Jagody Cieszyńskiej, który zasłużył już na swoje uznanie nie tylko wśród rodziców, ale i profesjonalistów z dziedziny mowy, a więc pedagogów czy logopedów. Dlaczego seria ta jest tak szczególna i w jaki sposób korzystać z niej efektywnie?
Pakiet „kocham czytać” – czego możesz się po nim spodziewać?
Nauka czytania metodą symultaniczno-sekwencyjną jest dziś coraz częściej promowana przez logopedów i pedagogów jako jedna z najlepszych technik nauki czytania i poprawnej wymowy przeznaczoną dla nawet najbardziej opornych dzieci. Niestety, wielu rodziców wierzy, że dziecko zacznie samodzielnie mówić i czytać we własnym tempie, narażając tym samym pociechę na możliwe problemy z prawidłową wymową czy przyswajaniem umiejętności rozpoznawania pisma. Dzięki zeszytom ćwiczeń z serii „kocham czytać” dziecko poznaje i powtarza poszczególne litery, sylaby i zgłoski, a jednocześnie angażuje się w ćwiczenie z rodzicem dzięki ciekawemu przedstawieniu tematu przez autorkę serii.
Dzieci potrzebują zachęty, a dziś, w dobie dostępu do komputerów i tabletów coraz trudniej o znalezienie właściwej metody. Dzieci nie czytają, bo wolą kolorowe, ruszające się na ekranie bajki. Niestety, zbyt duża rozbieżność pomiędzy ekspozycją na słowo pisane a słowo mówione odbija się szeroko na zdolnościach czytania, które przecież są dzieciom niezwykle potrzebne do prawidłowego rozwoju. Z tego też powodu warto już nawet małe, dwuletnie dzieci oswajać z książkami i nauczyć je nie tylko rozpoznawania i naśladowania dźwięków specyficznych dla języka polskiego, ale też rozwijać ich wyobraźnię i zainteresowanie językiem pisanym. Wielu logopedów przyznaje, że problemy z dysleksją często rodzą się właśnie ze zbyt małego zainteresowania dzieci książką od wczesnych etapów rozwoju – znacznie trudniej przekonać do czytania dziecko, które patrząc na rówieśników czuje się zażenowane tym, że jemu akurat czytanie nie wychodzi.
Dla kogo przeznaczona jest seria logopedyczna „kocham czytać”?
Grupą, do której celowana jest ta niezwykła seria aż 18 zeszytów są przede wszystkim pedagodzy, rodzice i logopedzi, którzy w walce o prawidłowy rozwój prawidłowej mowy dziecka i uniknięcie dysleksji chcą pracować z maluchem już na wczesnych etapach jego życia. Jednym z wielu błędów jaki popełniają rodzice jest wprowadzanie czytania do repertuaru dziecka zbyt późno – serię logopedyczną kocham czytać można stosować nawet u dwulatków! Dzięki ekspozycji na różnorodne ćwiczenia i historie, dziecko nie tylko pozostanie nieustannie zainteresowane zawartością zeszytów, ale też przede wszystkim pozna wszystkie litery polskiego alfabetu i szeroki zasób słownictwa już na wczesnym etapie swojego życia. To z kolei przekłada się na prawdopodobieństwo wcześnie podejmowanych prób samodzielnego czytania, które oczywiście podnoszą szanse na uniknięcie późniejszych problemów z dysleksją czy dysortografią. Z tego też powodu seria „kocham czytać” jest coraz częściej wykorzystywana jako podręcznik przedszkolny, element zajęć z logopedą czy właśnie jako podstawowe wyposażenie dziecięcej biblioteczki domowej. Co warte dodania, książeczkę można wykorzystywać nie tylko podczas oswajania dzieci z językiem, ale także w trakcie nauki języka polskiego przez dzieci dwujęzyczne!