Przebarwienia skórne i plamy powstałe w wyniku nadmiernego wystawienia skóry na słońce zdarzają się na pewną skalę właściwie każdemu, jednak dla wielu osób ich obecność to przyczyna prawdziwych kompleksów. Szpecące i nieatrakcyjne przebarwienia posłoneczne są często niemożliwe do ukrycia pod makijażem, pozostawiając ich właścicieli z często rozległymi, wyraźnie odznaczającymi się plamami. Co ciekawe, problem przebarwień posłonecznych dotyka znacznie częściej kobiet niż mężczyzn, a częstotliwość ich występowania i intensywność koloru wzmagają się z wiekiem. Przez wiele lat usuwanie przebarwień wiązało się z dużym ryzykiem i było raczej niepraktyczne, jednak dzięki nowoczesnej technologii laserowej problem może zostać dziś rozwiązany niezwykle szybko. Jak wygląda usuwanie przebarwień posłonecznych u specjalisty i kto może wypróbować zabiegu na własnej skórze?
Skąd biorą się przebarwienia posłoneczne?
Według obserwacji prowadzonych przez kosmetologów i specjalistów zajmujących się usuwaniem przebarwień skórnych, aż 63% wszystkim plam na powierzchni skóry powstaje pod wpływem nadmiernej ekspozycji na słońce, nie stosowania odpowiednich kremów z filtrem oraz zbyt intensywnego korzystania z solarium. Wrażliwa na słońce skóra produkuje melaninę, która zwykle widoczna jest w postaci pięknej i równomiernej opalenizny. Niestety, żaden organizm nie jest doskonały i patologiczne nadmiary melaniny w niektórych miejscach są zupełnie normalne – ich objawem są właśnie przebarwienia. Nawet pojawiające się na twarzy piegi, które wiele osób uważa za atut, są w rzeczywistości skupieniem nadmiaru melaniny. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że pojawiające się u osób starczych ciemne plamy skórne to również przebarwienia posłoneczne! Szkodliwość nadmiernego opalania się została już niejednokrotnie udowodniona przez naukowców, jednak warto po raz kolejny przypomnieć – kremy z filtrem to jeden z lepszych sposobów uchronienia się przed pojawiającymi się przebarwieniami.
Usuwanie przebarwień u specjalisty
Współcześni specjaliści od usuwania przebarwień posłonecznych i plam to w głównej mierze kosmetolodzy, którzy są w stanie precyzyjnie określić skalę problemu oraz rodzaj skóry, który będzie podstawą doboru odpowiedniej kuracji usuwającej przebarwienia. Obecnie istnieje kilka metod likwidacji przebarwień posłonecznych, jednak najczęściej stosowaną jest niewątpliwie leczenie laserowe polegające na podgrzaniu skupienia komórek z nadmiarem barwnika i jego rozbiciu. Techniki wykorzystywane podczas usuwania przebarwień są więc dość zbliżone do metod usuwania tatuażu. Jak jednak wygląda taki zabieg?
Pierwszym krokiem w stronę skóry bez przebarwień jest konsultacja kosmetyczna, podczas której kosmetolog oszacuje skalę problemu i dobierze odpowiednie parametry lasera do leczenia danego przebarwienia. Sama procedura nie jest zbytnio skomplikowana ani bolesna – pacjenci odczuwają zwykle lekkie ukłucia lub wzmożone ciepło w miejscu kontaktu wiązki lasera ze skórą. Fragment skóry, który poddano leczeniu będzie przechodził przez okres około dwóch tygodni proces łuszczenia, podczas którego należy szczególnie zadbać o skórę i nie narażać jej na uszkodzenia oraz kontakt ze słońcem. Warto pamiętać, że niektóre zabiegi i bardzo ciemne przebarwienia mogą wymagać dodatkowego powtórzenia sesji.
Przeciwwskazania do usuwania przebarwień
Nie każdy może pozwolić sobie na zabieg z użyciem wiązek laserowych. Z reguły zabiegu odmawia się kobietom w ciąży oraz karmiących piersią, osobom z cukrzycą, atopowym zapaleniem skóry, łuszczycą i bielactwem. Generalnym przeciwwskazaniem są też aktywne infekcje skóry oraz opryszczka. Przed zabiegiem warto unikać słońca, peelingów chemicznych oraz zabiegów ingerujących w głębsze warstwy skóry oraz nie stosować kosmetyków światłouczulających. Przeciwwskazaniem nie jest natomiast wiek, co oczywiście jest dobrą wiadomością dla wielu osób starszych, które chcą pozbyć się plam na skórze.