Zastanawiacie się czy spróbować jogi? Czy też nie rozumiecie czemu świat zwariował na tym punkcie? Ten typ ćwiczeń ma wiele zalet – od wzmocnienia nas i poprawienia naszej elastyczności po zmniejszenie ryzyka chorób serca. Jest wiele powodów dla których warto rozwinąć matę.
Poprawia elastyczność
To jedna z najbardziej oczywistych zalet jogi. Wiele osób podczas pierwszych zajęć nie potrafi dotknąć palców u stóp. Jednak w miarę ćwiczenia stopniowo rozciągamy nasze ciało. Po pewnym czasie nawet niemożliwe pozy okazują się proste. Dzięki temu możemy pozbyć się bólu. Ciasne biodra mogą obciążać stawy kolanowe z powodu niewłaściwego ustawienia uda i kości piszczelowej. Brak elastyczności mięśni i tkanki łącznej, chociażby w więzadłach, może być przyczyną słabej postawy.
Buduje siłę mięśni
Silne mięśnie to nie tylko dobry wygląd. To również ochrona przed zapaleniem stawów i bólami pleców. To one zapobiegają upadkom u seniorów. Kiedy budujemy je ćwicząc jogę równoważymy ich rozwój elastycznością. Na siłowni zazwyczaj budujemy siłę kosztem naszego rozciągnięcia. Z tego powodu joga to bardzo dobre uzupełnienie także innych treningów.
Poprawia postawę
Nasza głowa to okrągła, ciężka, duża kula do kręgli, a nasze ciało musi ją przez cały czas nosić. Jeżeli ustawimy ją bezpośrednio nad wyprostowanym kręgosłupem, mięśnie karku i pleców mają zdecydowanie mniej pracy, by utrzymać ją na miejscu. Jednak kiedy przesuniemy głowę kilka centymetrów do przodu wysiłek naszego ciała będzie zdecydowanie większy. Spędzenie z pocholoną głową 8 czy 12 godzin zmęczy nas potwornie. Jednak wyczerpanie to nie jedyny problem. Zła postawa wywołuje problemy z plecami, szyją, innymi mięśniami i stawami. Powoduje to bóle i zwyrodnienie stawów kręgosłupa.
Zapobiega uszkodzeniu chrząstek i stawów
Na każdych zajęciach wykorzystujesz pełny zakres ruchów stawów. Pomaga to w zapobieganiu zwyrodnieniowemu zapaleniu stawów, a także łagodzi inne problemy dzięki wykorzystywaniu obszarów chrząstki, które na co dzień nie są używane. Chrząstka stawowa jest jak gąbka – otrzymuje składniki odżywcze wtedy, gdy jest wciśnięta w płyn stawowy. Jeżeli nie wykorzystujemy pełnego zakresu ruchów zaniedbane części chrząstki mogą ulec zużyciu odsłaniając leżącą pod nimi kość.
Chroni kręgosłup
Dyski kręgosłupa to jakby amortyzatory pomiędzy kręgami. Mogą niestety uciskać nerwy i działać nieprawidłowo. Jednak odpowiednia praktyka z wieloma wygięciami, wyciągnięciami i skrętami, pomoże utrzymać je zdrowe i elastyczne.
Joga kręgosłupa Warszawa – Joga Balans
Zadzwoń 664 060 083 lub napisz olga@jogabalans.pl
Zapobiega osteoporozie
Badania potwierdzają, ze ćwiczenia obciążające wzmacniają kości i zapobiegają osteoporozie. Wiele asanów w jodze wymaga podniesienia własnej wagi. Pozycje takie jak pies z głową w dół pomagają wzmocnić kości ręki, które są szczególnie podatne na złamania wynikające z choroby.
Zwiększa przepływ krwi
Ćwiczenia relaksacyjne, których uczymy się na jodze, wspomagają krążenie, szczególnie w dłoniach i stopach. Dzięki asanom dostarczamy więcej tlenu komórkom, które w rezultacie lepiej działają. Odwrócone pozycje sprawiają, ze krew żylna z nóg i miednicy szybciej wraca do serca, gdzie jest przepompowywana do płuc i ponownie natleniana. Jest to szczególnie pomocne dla osób cierpiących na obrzęki nóg z powodu problemów z sercem lub nerkami. Dodatkowo joga zwiększa poziom hemoglobiny i czerwonych krwinek, które przenoszą tlen do tkanek. Dzięki takiej praktyce rozrzedza się krew i zmniejsza ryzyko tworzenia się zakrzepów. Oznacza to również mniejsze prawdopodobieństwo udaru i ataku serca.