Do zabiegu wykonania tatuażu należy przygotować się w odpowiedni sposób. Istotnym elementem jest wybór salonu tatuażu oraz artysty, który go wykona.
Ważna jest także technika, i co najważniejsze wzór, który będzie zdobił ciało do końca życia. Oprócz tego warto jest również poznać sposoby ochrony świeżego tatuażu i pielęgnacji skóry, która może być osłabiona po ingerencji w jej strukturę. Zadbanie o tatuaż i kondycję tkanek jest ważne, gdyż wpływa na późniejszy wygląd i trwałość dzieła, oraz przede wszystkim na zdrowie. Regeneracja skóry jest bardzo ważna, gdyż zapobiegnie to wystąpieniu bolesnych dolegliwości i pozwoli tuszowi pozostać w głębokich warstwach skóry.
Jak wygląda pielęgnacja świeżego tatuażu?
Pielęgnacja świeżego tatuażu to główne zadanie osoby, która cieszy się nową ozdobą na skórze. Po zakończonym zabiegu tatuator dezynfekuje skórę, usuwa resztki wazeliny i nakleja ochronną folię lub zapewniającego swobodny przepływ powietrza – czyli tzw. second skin. Ma to na celu stworzenie skutecznej bariery, która zahamuje drobnoustroje.
Higiena jest niezwykle ważna w procesie gojenia się skóry. Po każdorazowym zdjęciu zabezpieczającej folii tatuaż należy przemyć chłodną wodą. Dopilnowanie tego szczegółu jest niezwykle istotne, gdyż zarówno silne środki chemiczne, jak i gorąca woda mogą podrażnić skórę, powodując tym samym bolesne i mało estetyczne następstwa.
Najlepiej jest używać środki hipoalergiczne, ponieważ są one bezpieczne i pomogą w utrzymaniu koniecznej czystości. Po umyciu skórę należy wysuszyć przy użyciu jednorazowego ręcznika papierowego. Nie należy używać materiałowych ręczników, gdyż są one siedliskiem bakterii i pocieranie nimi o skórę może wywołać podrażnienia. Papierowy ręcznik należy delikatnie ułożyć na tatuażu i pozwolić swobodnie wniknąć w niego wodzie. Pozwoli to na wyeliminowanie pojawiającego się dyskomfortu i nie wydłuży procesu regeneracji.
Skóra po ingerencji wymaga specjalnego traktowania. Cienka warstwa kremu pozwoli ją delikatnie nawilżyć i wspomóc proces gojenia się rany. W drogeriach, sklepach kosmetycznych i salonach tatuażu dostępnych jest wiele środków, które zawierają substancje wspomagające leczenie skóry. Wybór odpowiedniego specyfiku zależy od indywidualnych uwarunkowań i potrzeb organizmu, dlatego każdy powinien sam wybrać środek, który zapewni mu komfort.
Organizm do regeneracji potrzebuje snu. Oprócz unikania wszelkich używek konieczne jest zapewnienie mu co najmniej 8 godzin snu. A w czasie spania niezwykle ważną rolę pełni czysta pościel, która eliminuje ryzyko kontaktu świeżego tatuażu z bakteriami. Ze skóry może jeszcze sączyć się osocze i krew, dlatego też konieczne może być częste zmienianie pościeli.
Ochrona tatuażu przy pomocy folii
Najprościej dostępną i zarazem najtańszą metodą ochrony świeżego tatuażu jest wykorzystanie zwykłej folii. Jest to sposób używany od kilkudziesięciu lat. Należy jednak często ją zmieniać, gdyż nie zapewnia ona dobrej przepuszczalności i może powodować odparzenia i podrażnienia. Zmian powinno się dokonywać co około 3 godziny. Każde zdjęcie folii wymaga dokładnego umycia i osuszenia skóry, a następnie naniesienia na nią preparatu przyspieszającego regenerację skóry.
Second skin – podstawowe informacje
Jest to rodzaj opatrunku zakładanego na skórę. Swoją nazwę zawdzięcza przezroczystej folii- naklejce, która jest bardzo cienka i sterylna. Po wykonaniu dziary, na wysuszoną i zdezynfekowaną skórę nakłada się tzw. second skin. Jest to dedykowana folia, wykonana ze specjalnego materiału, który zapewnia skórze swobodne oddychanie.
Wspiera to proces regeneracji, jednocześnie zabezpieczając ranę przed dostaniem się do niej bakterii, drobnoustrojów i brudu. Zazwyczaj stosowana jest przez kilka pierwszych dni po zabiegu, choć producenci zalecają noszenie jej do 24 godzin. Należy pamiętać, że nie wolno jej nakładać, jeśli skóra zaczęła się już łuszczyć. Wygodne jest to, że second skina nie trzeba zmieniać w przeciągu pierwszej doby.
W salonie tatuażu Guru Tattoo stosowana jest zarówno folia, jak i second skin. Obie formy ochrony tatuażu są skuteczne, a wybór jednej z nich zależy od miejsca wykonania tatuażu i stanu skóry po zabiegu. We wszystkich wątpliwościach pomocą służy wykwalifikowany personel, który wspomaga klientów przez cały proces tworzenia tatuażu.