Chcesz wiedzieć, jakie są proste sposoby na usunięcie śladów krwi z dywanów i tapicerek? Jeśli tak, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – jest wiele metod działania, które pozwalają na osiągnięcie tego celu.

Poniżej przedstawiliśmy niektóre z nich. Wypróbuj poniższe sposoby działania, jeśli szpecąca plama na dywanie jest spowodowana krwią:

  • najpierw delikatnie zwilż plamę. Wykorzystaj do tego zadania czysta zimną wodę, następnie zaś użyj detergentu. Ostrożnie wetrzyj plamę w dywan po delikatnym zastosowaniu detergentu do prania. Na zakończenie, po kilku minutach spłucz dywan czystą wodą;
  • użyj wybielacza: Możesz spróbować użyć wybielacza do tkanin, jeśli plama nadal jest widoczna;
  • przetrzyj zabrudzone miejsce ściereczką nasączoną niewielką ilością alkoholu: W razie potrzeby do usunięcia plam można użyć czystego alkoholu.

Osiągnięte przez Ciebie efekty mogą się różnić się od siebie w zależności od jakości dywanu i stopnia jego zabrudzenia. Jeśli plama jest duża i zaschnięta, osiągnięcie idealnego efektu może okazać się znacznie trudniejszym i bardziej wymagającym zadaniem.

Usuwanie krwawych plam z dywanu – czego nie powinno się robić?

Przedstawiliśmy Ci sposoby na skuteczne pozbycie się plam krwi z dywanu. Teraz spójrzmy na to z innej strony – czego nie robić, jeśli doszło do zabrudzenia wykładziny krwią?

Niezwykle ważne jest, aby nie popełniać następujących błędów, jeśli chcesz usunąć plamy krwi z dywanu – unikaj:

  • używania gorącej wody: Należy używać tylko letniej wody, ponieważ gorąca woda może utrwalić plamę krwi;
  • stosowania silnych detergentów chemicznych. Przykładowo, chlor jest jedną z kilku silnych substancji, które mogą uszkodzić wykładzinę;
  • szorowania krwawej plamy: szorowanie plamy może ją rozprzestrzenić i utrudnić jej usunięcie;
  • używania suszarki do włosów: Dywan może stać się bardziej brudny, a plamę można naprawić suszarką do włosów.

Pomyłki te mogą pogorszyć problem i utrudnić usunięcie śladów krwi. W efekcie warto skorzystać z powyższych rad i wystrzegać się tych błędów.

Pozbycie się krwi z dywanu czy tapicerki nie jest proste. Dlaczego?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Taki stan rzeczy wynika stąd, iż krew zawiera żelazo, które powoduje jego utlenianie i przyczepianie się do włókien tkaniny, plamy krwi są trudne do usunięcia z dywanu i tapicerki. Ponadto ciepło z procedury czyszczenia może utrwalić plamę, co znacznie utrudnia jej usunięcie.

Białko krwi może również koagulować, co może utrudniać usunięcie plamy. Połączenie tych zmiennych sprawia, że plamy krwi na tekstyliach należą do najtrudniejszych do usunięcia.

Usuwanie plam krwi z dywanu i tapicerek – robić to samu czy z pomocą profesjonalistów?

Praktyka pokazuje, że lepiej jest zatrudnić profesjonalną firmę, która zajmie się usuwaniem plam krwi z dywanu i tapicerki. Taki stan rzeczy wynika stąd, że profesjonalne usługi to m.in. takie korzyści jak:

  • specjalistyczny sprzęt i środki czyszczące: profesjonalne firmy zatrudniają pracowników, którzy podczas swojej codziennej pracy wykorzystują narzędzie dedykowane do pielęgnacji tapicerek oraz dywanów. Dzięki temu możemy liczyć na wysoką skuteczność prowadzonych przez nich działań;
  • doświadczenie: firmy mają doświadczenie (często wieloletnie) w czyszczeniu różnych plam, w tym również krwi. W związku z tym zatrudniona przez nie kadra dobrze wie, jakie techniki i sposoby działania będą odpowiednim rozwiązaniem w danej sytuacji;
  •  oszczędność czasu: podczas pracy firmy sprzątającej zajmą się usuwaniem plam krwi z dywanów, wykładzin oraz tapicerek, Ty będziesz mógł w spokoju zająć się wykonywaniem pracy lub po prostu odpoczynkiem.

Jak widzisz, tego typu usługi mogą przynieść Ci wiele korzyści. To właśnie dlatego warto zastanowić się nad skorzystaniem z nich – może się to okazać lepszym rozwiązaniem niż żmudne, mozolne i czasochłonne czyszczenie zabrudzonej powierzchni w domu lub biurze. Dzięki pomocy profesjonalistów usuwanie śladów krwi z wykładziny staje się zadaniem znacznie prostszym w realizacji.