O implantach krąży dziś wiele informacji dotyczących m.in. etapów wszczepiania, przeciwwskazań, czy też rodzajów znieczuleń stosowanych podczas zabiegu. Poniżej zbiór najważniejszych wiadomości na temat implantów zębowych. Jak wyglądają przygotowania do zabiegu? Jakie są etapy wdrożenia implantu? Czy wstawianie implantu jest bolesne?

Jak należy przygotować się do zabiegu wszczepiania implantu?

Aby zabieg przebiegł pomyślnie, konieczne jest wykonanie szeregu badań wykluczających przeciwwskazania i pomagające ustalić, jakie dodatkowe działania należy ewentualnie podjąć, oraz jaki dobrać implant.

Zaczynamy od wywiadu zdrowotnego, dostarczającego danych na temat stanu zdrowia pacjenta. Jest to moment, kiedy można wstępnie określić, czy pacjent kwalifikuje się do zabiegu, a także, jakie badania będą konieczne. Na tym etapie informujemy pacjentów o tym, jakie efekty można uzyskać po wszczepieniu implantu, a także możemy udzielić informacji o prawdopodobnym czasie rekonwalescencji i o sposobach pielęgnacji implantu.

Kolejnym krokiem jest badanie kliniczne, polegające na określeniu, w jakim stanie jest jama ustna pacjenta, ze szczególnym uwzględnieniem stanu ślinianek, mięśni zębów, języka, elementów kostnych i błony śluzowej.

Aby uzyskać dodatkowe informacje, istotne dla zabiegu, zlecamy pacjentom wykonanie badań laboratoryjnych, obejmujących:

  • hormony tarczycy: TSH, T3, T4
  • ogólną morfologię krwi
  • OB
  • określenie czasu krwawienia i krzepnięcia krwi
  • wapń, sód i potas
  • przeciwciała HbS
  • poziom glukozy

Najważniejszym badaniem jest diagnostyka radiologiczna, dzieląca się na tomograficzną i przeglądową, dzięki której poznajemy ogólny stan zęba. Najwięcej informacji daje nam jednak tzw. tomograf CBCT. Jest to szybsza i bezpieczniejsza odmiana klasycznej tomografii komputerowej, ze względu na skrócenie czasu trwania, a przez to zmniejszenie dawki promieniowania, jaką pacjent otrzymuje w czasie badania. Badanie jest niezwykle dokładne, w ciągu kilkudziesięciu sekund dostarczając więcej informacji, niż zdjęcia cefalometryczne, zgryzowe, panoramiczne, zębowe i inne, razem wzięte. Badanie to pozwala bardzo precyzyjnie wytyczyć przebieg leczenia i oszacować związane z nim ryzyko.

Jak przebiega wszczepienie implantu?

Zabieg ten można przeprowadzić w formie jednoetapowej lub dwuetapowej.

Całość rozpoczyna się od wykonania osteotomii, czyli przygotowania otworu pod implant. Do ich wykonania wykorzystuje się tzw. wiertła kalibrowane, których wymiary precyzyjnie pokrywają się z wymiarami wprowadzanego implantu.

PROTETYKA GDAŃSK – ZADZWOŃ 608 016 216

Forma jednoetapowa

Przeprowadzając wszczepienie implantu w formie jednoetapowej, w implant wkręcona jest śruba gojąca, wystająca z dziąsła, na które zakładane są szwy usuwane w ciągu 7-10 dni od przeprowadzenia zabiegu. Metoda ta wyklucza konieczność odsłonięcia implantu, jednak w przypadku tej metody pacjent musi wręcz rygorystycznie dbać o higienę jamy ustnej. Po upływie 2 lub 3 tygodni następuje odbudowa zęba na umieszczonym implancie.

Forma dwuetapowa

Metoda dwuetapowa polega na tym, że najpierw na implant zakładana jest śruba zamykająca i tak jak w powyższej metodzie zakładane są szwy, usuwane do 10 dni po zabiegu. Po usunięciu szwów rozpoczyna się tzw. osteointegracja, czyli zrastanie się implantu z kością. Jego czas trwania to kwestia indywidualna. Po jego zakończenia przechodzimy do odsłonięcia implantu i założenia śruby gojącej. Tak jak w metodzie jednoetapowej, 2-3 tygodnie później można przystąpić do odbudowy zęba.

Rodzaje znieczuleń stosowanych przy wszczepianiu implantu. Czy jego aplikacja jest bolesna?

Wszczepianie implantu to zabieg trwający 20-40 minut, przy czym nowoczesne formy znieczuleń sprawiają, że pacjent nie odczuwa najmniejszego bólu podczas zabiegu. Obecnie wykorzystywane są trzy główne rodzaje znieczuleń, określane jako miejscowe, ogólne, lub kombinacja tych dwóch metod. Poniżej krótka charakterystyka.

Znieczulenie ogólne

Znieczulenie ogólne w żargonie medycznym określane jest jako sedacja lub analgosedacja. Metody te polegają po prostu na zastosowaniu odpowiednich środków farmakologicznych, dzięki którym obniża się poziom lęku pacjenta, a nawet ogranicza się jego świadomość. Wówczas jest to sedacja. Dorzucając do metody leki przeciwbólowe, uzyskujemy metodę anglosedacji.

Znieczulenie miejscowe – rodzaje

  • nasiękowe – wszczepienie znieczulenia w okolicy zęba
  • przewodowe – gdy środek znieczulający aplikowany jest w obrębie większego nerwu.

Znieczulenie kombinowane

Znieczulenie kombinowane zmniejsza krwawienie podczas operacji i zmniejsza obrzęk tkanek. Co więcej, w tej formie znieczulenia zwiększają się możliwości podawania środków przeciwbólowych, dzięki którym pacjent dobrze zniesie nie tylko zabieg, lecz też i czas rekonwalescencji po zabiegu.

Najważniejsze przeciwwskazania do wszczepienia implantu

  • wiek – poniżej 17. roku życia
  • cukrzyca
  • ciąża
  • osteoporoza
  • AIDS
  • zażywanie narkotyków
  • alkoholizm
  • choroby nowotworowe
  • ogólny zły stan jamy ustnej

Poszukujesz miejsca, w którym sprawnie i bezboleśnie przejdziesz wszczepienie implantu? Koniecznie zajrzyj na stronę podralscy.pl, na której znajdziesz pełne informacje na temat zakresu działalności placówki.

Podralscy – protetyka Gdańsk

Adres: Rzeczpospolitej 4D, Gdańsk 80-369 lub Skarżyńskiego 3A, Gdańsk 80-463

Kontakt: 608 016 216 lub 606 511 116

www: podralscy.pl